Middager,  Vegetar

Spicy, enkel og god kylling middag ? Retten kan på enkeltvis lages som ren vegetar

Kylling lager jeg hele tiden, men jeg prøver å bytte på hvordan jeg tilbereder det så jeg ikke blir lei.

Som vanlig har jeg også fokus på at det skal være enkelt å lage, sunt og godt.

Her om dagen fikk jeg lyst på noe spicy og gikk for en kjent variant med blant red currey paste. Forskjellen denne gangen var at jeg brukte fettyccine istedenfor pasta eller ris.

Disse er lagd av grønne soyabønner som er veldig rike på protein (hele 45g per 100g), noe som er ekstra fint om du vil lage det uten kylling og som vegetar. For selv om man ikke spiser kjøtt, fisk osv, er det viktig å få i seg alle næringsstoffene som blant annet protein.

Denne gangen har jeg også lagt ved en liten videosnutt om fremgangsmåten.

 

Ingredienser:

( Til to porsjoner)

400g Kylling

3 sopp

1 liten gul paprika

1/2 squash

8-10 små tomat

3-4 Hvitløksfedd

1/2 Rød chili

1/2-2/3 boks Kokosmelk                                    (jeg bruker den røde fra rema1000)

Ca 100 g Fettyccine

1 -1,5 ss Red currey paste

Ristede pinjekjerner

Olje til steking og maldonsalt og pepper

Det er også godt med fersk koriander og basilikum til.

Slik gjør du:

Del soppen i biter og stek de på høy varme så vannet trekkes litt ut, ha i en bit smør eller olje, krydre til med salt og pepper og ha det over på en talerken. Del så kyllingen opp i biter og stek den i noen minutter. Skyll og del opp squash, paprika og chili i biter.

Krydre til kyllingen med salt og pepper og ha det over på talerken med soppen.

Kok opp litt vann og ha oppi Fettyccinen/pastaen.

Ha litt olje i en stekepanne, knus 3-4 hvitløksfedd og ha de oppi panna på middels varme og fres det sammen grønnsakene i ca 2-3 minutter. Ha oppi tomaten siste minuttet. Ta så ut hvitløken og skallet og ha gjerne selve hvitløken oppi sammen resten igjen. Tilsett så kyllingen og soppen, hell over kokosmelken og tilsett red currey paste.

La dette stå å surre noen minutter.

 

I mens heller du av vannet på Fettyccine (pastaen) og skyller det fort i kaldt vann, da stopper dampingen/kokeprosessen.

Topp gjerne retten med ristede pinjekjerner og fersk basilikum og koriander.

 

For de som lurer ser pakken til Fettyccine slik ut: ?

Ønsker du å lage retten som vegetar følger du bare fremgangsmåten over, men tilsett også gjerne blomkål og gulrot.

Leave a Reply

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *