
Hjemmelagd energibar
Hjemmelagd sjokolade og energibar, perfekt snacks å ha i hus.
(Innlegget inneholder reklame for økosjokolade).
Energibaren er perfekt å ha med på tur, fylt med gode smaker og god næring.
Jeg lager det som tursnacks, men disse er så gode at de fort går til kveldssnacks også.
Skal du på tur i pinsen eller bare har lyst på noe godt, er denne å anbefale. Det er enkelt og veldig godt.
Ettersom den er lagd på kakaomasse er den også full av antioksidanter, noe vi kan like 😊 For flere helse fordeler kan du gå inn her:https://www.okosjokolade.no/hjemmelaget/helsefordeler Fordelen når man lager sjokoladen selv, er at man selv bestemmer innholdet. Jeg lager den da gjerne sukkerfri eller med naturlig søtning. Reultatet er en næringsrik sjokolade man kan nyte med god samvittighet, som er blodsukkervennlig.
Jeg har lagd den flere ganger oppigjennom årene og den blir like god hver gang🤗
Jeg har en base til selve sjokoladen, så varierer jeg litt på innhold og smak til fyllet etter hva jeg skal ha sjokoladen til.
Om jeg lager til tursjokolade/energibar så tripler jeg baseoppskriften for å fylle en hel brødform. Det skal sies at jeg da lager den litt høy. Den forsvinner så fort så det er virkelig verdt å bruke noen få minutter ekstra for det, enn å måtte lage ny runde med en gang. Snakker av erfaring😁
Base:
50g kakaomasse
25g kakaosmør
15g agavesirup
15g yacon sirup
Evt 4-5 dråper stevia karamell om du liker den veldig søt
Fyllet :
Hakkede mandler – en god neve eller mer ca 2dl
En god neve hakkede valnøtter eller cashewnøtter
Ca 5 knuste riskaker med havsalt og chiafrø
En god neve tranebær*
En god neve rosiner
En god klype maldonsalt
1 liten ts kanel
1/2 -1 liten ts nellik
2-3 grov hakket dadler om du vil ha karamellbiter i (ikke nødvendig og kan bli søtt om du bruker steviadråper i tillegg).
Evt en scoop sjokolade protein (jeg bruker myoprotein eller zero whey standar )
*Om tranebærene og rosinene er harde, koker du opp litt vann lar de ligge litt i vannet før du har de i røra. Så blir de fine og myke.
Slik gjør du:
Kok opp vann i en kjele og sett ned varmen. Ha ingrediensene til basen i en bolle og smelt det over vannbad. Pass på at du ikke får vann i sjokoladen.
I mens deler du opp resten av ingrediensene og gjør klart en brødform med bakepapir.

Når basen er smeltet tilsetter du krydderet og blander det inn. Ha også i proteinpulveret om du ønsker det, og rør det godt inn.



Jeg lar somregel sjokoladen ligge innpakket i bakepapiret og i en pose, og deler opp i skiver eller biter før hver tur. Om jeg lager til eks hyttetur med flere, oppbevarer jeg den bare i kjøleskap.

Jeg har som sagt bare brukt de ingrediensene jeg liker og etter formålet med energibaren. Bruk det du selv liker og lag din egen favoritt.
Jeg er veldig heldig å ha et samarbeid med Økosjokolade. De har mange av mine favoritt ingredienser som jeg ofte bruker i både sjokolade og bakst. Bruk koden SPORTYBAKEREN å få 15% rabatt på alt i butikken hos økosjokolade. Du finner alle ingrediensene til sjokolade basen og mye mer på https://www.okosjokolade.no (reklame)
Flere godsaker kommer på bloggen snart 🤗
Har du et ønske om noe jeg kan lage, er det bare å legge igjen en kommentar så skal jeg se på det.
Følg meg gjerne på Instagram @sportybakern for mer inspirasjon på trening og kosthold og sunnere bakst og snacks. #sportybakerhansen
Tagg meg gjerne med @sportybakern om du prøver oppskriftene mine, eller legg igjen en melding. Det er alltid morsomt å høre hva dere syns.

